top of page

Silikatlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Silikatlar hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Diğer sorularınız ve teknik destek almak için lütfen bizimle temasa geçiniz.

01

Silikon dioksit nedir? Ne işe yarar?

Silikon dioksit E-551 kodlu gıda katkı maddesidir  ve gıda sanayinde başlıca kullanım alanları şunlardır: toz ürünlerde topaklaşmayı önlemek, serbest akışkanlığı arttırmak, proses esnasında oluşan yüksek sürtünme sonucu artan ısıyla birlikte ekipmanların iç cidarlarına yapışmaları önlemek, püskürtmeli kurutucu gibi kurutucularda verimi arttırmak ve kurutulan ürünlerin ekipmanın iç yüzeyine yapışmaları önlemek, paketleme verimini arttırmak, higroskobik özelliği yüksek olan toz ürünlerin (örneğin domates tozu, soğan tozu gibi) nemlenmesini ve topaklaşmasını önlemek, süspansiyon yapmak, şarap ve birada köpük önlemek. Silikon dioksit ayrıca diş macunu, kauçuk, lastik, plastik ve komposit sanayiinde de geniş bir kullanım alanına sahiptir.

02

Hangi silikon dioksit ya da Kalsiyum silikatın kullanılacağı nasıl belirlenir?

Bu tamamen uygulanacak ürüne, uygulanacak ürünün  partikül büyüklüğüne, elde edilmek istenen serbest akışkanlığa ve ürünün higroskobik yapısına göre değişir ve uygulanacak ürünün partikül büyüklüğüne uygun partikül büyüklüğünde ve uygun absorbsiyon kapasitesine sahip silikat seçimi yapılır. Genel olarak uygun silikon dioksit tipi belirlenirken uygulanacak ürünün partikül büyüklüğünün 1/7 si oranında partikül büyüklüğüne sahip olan silikon dioksit kullanımı önerilir. Yani 7 birim silikon dioksit partikülü 1 birim partikülü kaplar ise istenen serbest akışkanlık elde edilir ve ürün topaklaşmaz. 

03

Silikon dioksit ve Kalsiyum Silikat nerelerde kullanılır? 
 
Toz formdaki topaklaşma ve kekleşme problemi yaşanan her üründe kullanılabilir. Örneğin süt tozu , higroskobik (nemi seven) özelliği yüksek ürünler, püskürtmeli kurutucuda üretilen ürünler, baharatlar, tuz, şeker (esmer şeker ve pudra şekeri), toz içecekler, mayalar, maya ekstraktları, süt tozu, kahve kreması, toz bulyonlar, vitamin preparatları, toz karışımlar, hidrolize sebze proteini, gıda takviyeleri, toz maya, toz içecek, aromalar, yumurta tozu, toz çorba miskleri, amino asitler, sebze tozları, sarmısak tozu, soğan tozu, domates tozu. Silikon dioksit ayrıca diş macunu, kauçuk, lastik, plastik, boya, komposit, köpük kesici, yem, zirai ilaç ve beşeri ilaç  sanayiinde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

04

Ürün spesifikasyonlarına nereden ulaşabilirim? 

Ürünlerle ilgili spesifikasyonlara ulaşmak için lütfen bizimle temasa geçiniz.

05

Denemek istediğim üründen numune alabilir miyim?

İletişim bilgilerimizden bize ulaşmanız durumunda talep ettiğiniz numune ücretsiz olarak tarafınıza gönderilecektir.

bottom of page